هزینه بازسازی ساختمان چگونه ارزیابی می شود؟

ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با طراحی ویلا
تیر ۲۷, ۱۳۹۹

هزینه بازسازی ساختمان چگونه ارزیابی می شود؟

بازسازی ساختمان

 هزینه بازسازی ساختمان چگونه ارزیابی می شود؟

بازسازی ساختمان ها یکی از عملیات هایی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است‌. به طور کلی با گذشت ساختمان ها و افزایش طول عمر این نیاز احساس می شود که برای حفظ ساختمان تغییراتی در آن ها به وقوع بپیوندد. این تغییرات علاوه بر آنکه می توانند طول عمر ساختمان ها را افزایش دهند، سبب می شوند که حس تازگی و نو بودن به ساکنین القا شود. همانطور که میدانید امروزه به وجود آوردن هر گونه تغییر در منازل و ساختمان ها و به طور کلی ساختمان سازی، مالکان را متحمل هزینه می کند. بازسازی ساختمان ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و طبعا برای انجام آن باید هزینه هایی صرف گردد، اما این هزینه ها چگونه ارزیابی می شوند؟ بازسازی هر یک از بخش های مختلف خانه حدوداً چه مقدار بودجه نیاز دارد؟

چگونه منابع مالی مورد نیاز برای تعمیرات ساختمان را باید تامین کرد؟

به طور کلی پیش از آنکه فرآیند بازسازی منازل و ساختمان های مسکونی باید به سوالات زیر پاسخ دهید تا به این ترتیب بتوانید متناسب با نیاز خود منابع مالی را تامین کنید.

  • فضای مورد نظر برای بازسازی کدام است؟
  • محیط مورد نظر را میخواهید متناسب با چه سبکی بازسازی کنید؟
  • مصالحی را که می خواهید در بازسازی ساختمان به کار بگیرید، کدامند؟
  • در فرایند بازسازی ساختمان کدام محیط ها باید در اولویت قرار بگیرند؟

این ها سوالاتی است که پاسخگویی به ان ها می تواند شما را تا حد زیادی در ارزیابی منابع مالی یاری رساند. در ادامه به نحوه ارزیابی هزینه بازسازی منازل خواهیم پرداخت.

نحوه ارزیابی هزینه بازسازی ساختمان و منازل مسکونی

همانطور که می دانید بازسازی یک ساختمان به نسبت ساخت یک ساختمان جدید هزینه کمتری را در پی خواهد داشت چرا که عمدتا در مراحل بازسازی منازل سفت کاری انجام شده و تنها عملیات نازک کاری و گاهی عملیات تخریب انجام می شود. همانطور که می دانید امروزه هزینه مصالح ساختمانی به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. به این ترتیب می توان گفت که برای بازسازی ساختمان ها باید منابع مالی قابل توجهی را کنار گذاشت. به طور کلی برای ارزیابی هزینه بازسازی منازل مسکونی آپارتمانی و ویلایی، عوامل گوناگونی تاثیر گذار است‌ از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازسازی ساختمان

شکل۲:  نحوه ارزیابی قیمت بازسازی ساختمان

هزینه های مرتبط با مصالح ساختمانی

همانطور که می دانید قیمت مصالح ساختمانی با توجه به وضعیت کنونی کشور دائما در حال افزایش است. برای آنکه بتوان قیمت مصالح ساختمانی را بدست آورد، باید ابتدا محیطی که نیاز به بازسازی دارد، مشخص گردد. به طور مثال در صورتی که بخواهید آشپزخانه را بازسازی کنید، باید قیمت مصالح مورد نیاز کابینت، سرامیک کف و کاشی های بدنه را بدست آورید. یا اگر میخواهید پذیرایی را بازسازی کنید، باید قیمت مصالح مورد نیاز برای روشنایی، کناف، رنگ بدنه، سرامیک کف و بسیاری از موارد دیگر را مورد ارزیابی قرار دهید. میزان تعمیرات و مساحت ساختمان ها نیز در قیمت مصالح تاثیر گذار است. به طور کلی هر چه مساحت منازل بیشتر باشد، میزان مصالحی که در هنگام بازسازی مصرف شود بیشتر بوده و در نتیجه هزینه های ناشی از بازسازی ساختمان بیشتر خواهد بود.

هزینه های مرتبط با دستمزد مجریان

همانطور که گفته شد، با توجه به تورم به وجود آمده در کشور، هزینه ها با رشد چشمگیری روبرو شده است. این افزایش هزینه با اجرت و دستمزدی که مجریان ساختمانی برای انجام بازسازی در نظر میگیرند، ارتباط مستقیم دارد به گونه ای که هر چه هزینه ها افزایش پیدا کند اجرت و دستمزد مجریان ساختمانی نیز افزایش پیدا می کند. به طور مثال مالکان برای آنکه بخواهند سقف کاذب کناف را در ساختمان خود پیاده سازی کنند، برای اجرای هر متر مربع کناف با در نظر گرفتن مصالح به کار رفته باید مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان پرداخت کند. دستمزد گچ کاران نیز افزایش پیدا کرده و به ازای هر مترمربع گچ کاری، مبلغی بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان دریافت می کنند. اجرای کاشی و سرامیک با توجه به افزایش قیمت ها افزایش یافته و از متری ۱۵ تا ۴۰ هزار تومان قابل تغییر است.

بازسازی ساختمان

شکل۳:  بازسازی ساختمان خود را به چه کسی بسپاریم؟

به طور کلی برای تعمیر سرویس بهداشتی، تعویض تاسیسات برقی و تهویه مطبوع، تعویض لوله های آب و فاضلاب، نورپردازی، تخریب و تغییر دیوار ها، اجرای کابینت، تغییرات دکوراسیون، رنگ ساختمان، اجرای کاغذ دیواری و بسیاری از عملیات های دیگری که در مراحل بازسازی ساختمان انجام می شود، باید هزینه ای را به عنوان دستمزد و اجرت در نظر گرفته شود. برای اطلاع بیشتر در زمینه دستمزد ها باید با کارشناسان مجرب مشورت کنید.

بازسازی ساختمان را به شرکت ها بسپاریم یا خود انجام دهیم؟

به طور کلی در صورتی که خود مالک اقدام به بازسازی ساختمان کند، باید مصالح مورد نیاز و کارکنان را به تنهایی تامین کند. این کار علاوه بر اینکه زمان زیادی را از مالک تلف می کند، بلکه ممکن است به علت انتخاب نادرست در تامین مصالح و مجری ساختمانی، متحمل هزینه های بیشتری نیز شود. به طور کلی شرکت هایی که در زمینه بازسازی ساختمان ها فعالیت می کنند، همواره بهترین متریال را با مناسب ترین قیمت برای بازسازی منازل به کار می گیرند. این شرکت ها معمولا افرادی مجرب را برای تعمیرات و بازسازی ساختمان ها در نظر می گیرند و به این ترتیب فرآیند بازسازی منزل در کمترین زمان و کمترین هزینه به انجام خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.