عناصر چهارگانه در معماری

دیزاین سفره هفت سین
دیزاین سفره هفت سین
اسفند ۲۸, ۱۳۹۷
ساخت ویلا
مراحل ساخت ویلا در شمال
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸

عناصر چهارگانه در معماری

عناصر چهارگانه در معماری

عناصر چهارگانه در معماری برگرفته از چهار رکن اصلی در طبیعت هستند. ایرانیان باستان عقیده داشتند که جهان و تمام موجودات و مصنوعات بشری از چهار عنصر آب، خاک، باد و آتش به وجود آمده و این چهار عنصر به عنوان ارکان اربعه شناخته می شدند. طبق اعتقاد آنها مابقی عناصر موجود در طبیعت از یکی از این عناصر چهارگانه و یا ترکیب آنها تشکیل شده است.

هنر معماری و ساخت بنا نیز جدا از این مطلب نبوده بطوریکه عناصر چهارگانه در معماری نیز مصداق آب، خاک، آتش و باد است. سبکهای مختلف معماری به طرق مختلف از این عناصر بهره جسته و آنها را در جاهای گوناگون بکار می برند.

در سالیان اخیر استفاده از عناصر چهارگانه در معماری رواج زیادی یافته است. پیوند جدایی ناپذیر انسان با طبیعت و حس آرامش ناشی از نزدیکی با طبیعت موجب گردیده که انسانها تلاش نموده تا عناصر چهارگانه طبیعت را به محل زندگی خود بیاورند.

استفاده از وسایل و مصنوعات از جنس طبیعی، انواع سبکهای معماری سنتی و ایجاد فضای طبیعی در منزل گوشه ای از راهکارهای موجود است. در این مبحث به معرفی عناصر چهارگانه در معماری و راهکارهای استفاده از آن می پردازیم.

عناصر چهارگانه در معماری: عنصر خاک

یکی از عناصر چهارگانه در معماری عنصر خاک است که عنصر مهمی بشمار می رود. خاک رکن اصلی کره زمین بوده و منبع عناصر مهمی است. جهت استفاده از عنصر خاک در معماری منزل،‌ خانه و یا ویلا روشهای مختلفی وجود دارد.

شما می توانید از سنگ ریزه های کوچک و جذاب در دکوراسیون خانه خود استفاده نمائید. استفاده از شن، ماسه و یا سنگهای کف رودخانه و ساحل در طراحی دیوارها، کف و حتی سقف خانه شما فضای دلنشینی را به وجود می آورد.

همچنین با بکار بردن آجر در فضای داخلی حس نوستالژیک و اصیلی به منزل خود می بخشید. در خانه های ویلایی و یا آپارتمانهای دوبلکس که دارای فضای بیشتری هستند به راحتی می توان از انواع دکوراسیون با عنصر خاک بیشترین بهره برداری را نمود.

عناصر چهارگانه در معماری

عناصر چهارگانه در معماری: عنصر آب

یکی دیگر از عناصر چهارگانه در معماری عنصر آب است. آب موجب سرزندگی و شادابی و منشا حیات است. بکار بردن آب در معماری داخلی موجب حس بودن در طبیعت و بالا بردن روحیه زندگی می گردد.

عنصر آب را می توان به طرق مختلف در معماری و دکوراسیون داخلی منزل خود بکار برد. می توانید با یک آبنمای زیبا صدای دلنشین جریان آب را در فضای خانه طنین انداز نموده و یا با نصب آکواریوم و تماشای آب به آرامش برسید.

نکته قابل توجه در بکارگیری عنصر آب این است که در فضاهایی که آب استفاده می گردد مانند آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی و حمام نیازی به استفاده از عنصر آب نیست.

عناصر چهارگانه در معماری

عناصر چهارگانه در معماری: عنصر آتش

یکی دیگر از عناصر چهارگانه در معماری عنصر آتش است. خورشید و نور آفتاب بزرگترین مصداق آتش در طبیعت بشمار می روند. آتش به معنی انرژی، حرکت و پویائی است. نور خورشید موجب شادابی و حرکت انسان می شود. جهت استفاده از عنصر آتش در خانه و ویلای خود می توانید بطور طبیعی آنرا میهمان خانه خود نمائید.

اگر در خانه ویلایی زندگی می کنید و یا آپارتمان با پنجره های بزرگ دارید بهترین وسیله برای جذب نور خورشید در اختیار شماست. با کنار زدن پرده ها می توانید از نور طبیعی خورشید در خانه خود بهره مند شوید.

در منازل بزرگ و ویلایی و آپارتمانهای بزرگ استفاده از شومینه یکی از مصادیق عنصر آتش محسوب می شود. انواع نورپردازی های با نور قرمز آتشی و شعله های آتش یکی دیگر از موارد استفاده از عنصر آتش بشمار می رود.

عناصر چهارگانه در معماری

عناصر چهارگانه در معماری: عنصر باد

اخرین عنصر از عناصر چهارگانه در معماری ، باد است. باد نماد جنبش و حرکت است. امروزه در آپارتمانهای کوچک و با فضای بسته استفاده از عنصر باد به حداقل رسیده است.

از طرفی با توجه به آلودگی هوا افراد ترجیح می دهند که پنجره های خانه خود را همواره بسته نگه دارند. چنانچه در خانه ای ویلایی زندگی می کنید و یا دارای ویلا در خارج از شهر هستید می توانید از عنصر باد بیشترین استفاده را ببرید.

باز نمودن پنجره ها و استفاده از هوای تازه و داشتن فضای سبز و گلهای خوشبو می تواند بهترین انتخاب بشمار آید.

نکته قابل توجه در بکارگیری عناصر چهارگانه در معماری محل استفاده از آنهاست. به عنوان مثال از عنصر آب و آتش در اتاق خواب و یا مطالعه که نیاز به آرامش دارد استفاده نکنید.

عنصر آب در فضاهای خشک خانه بکار می رود و نه در فضاهای مرطوب مانند آشپزخانه و عنصر خاک بدلیل خنثی بودن در تمام محیط های منزل قابل استفاده خواهد بود. همچنین در بکار بردن عناصر چهارگانه در معماری تعادل را حفظ کنید.

دقت نمائید که هر فردی عنصر مختص به خود را دارد لذا در معماری و دکوراسیون داخلی عناصر کلیه افراد را در نظر بگیرید به عنوان مثال فردی که با دیدن آب و یا شنیدن صدای آب به آرامش می رسد دارای عنصر آب است لذا بکار بردن عنصر آب در معماری داخلی باید مورد توجه قرار گیرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.