ساخت ویلا از ابتدا تا انتها

بازسازی
بازسازی و دکوراسیون داخلی ساختمان
خرداد ۲۷, ۱۳۹۸
ساخت ویلا طرخ سوئیسی
ویژگی های ساخت ویلا طرح سوئیسی
تیر ۷, ۱۳۹۸

ساخت ویلا از ابتدا تا انتها

ساخت ویلا

یکی از مهم ترین ساخت و سازهای دنیا، ویلا است. ساخت ویلا امروزه توسط بسیاری از پیمانکاران و بر اساس مشاوره های کارفرمایان در بسیاری از نقاط کشور به خصوص مناطق خوش و آب و هوا و توریستی انجام می گیرد. صد البته به انجام رساندن این پروژه بیشتر برای سرمایه گذاری و منفعت بردن از آن است، هرچند هستند کسانی که تنها برای تفریح و لذت بردن خانواده خود به ساخت ویلا دست می زنند. به هر حال اهداف افراد در زمینه این پروژه متفاوت است و ما کاری به این مسائل نداریم. در حال حاضر در ارتباط با مراحل ساخت ویلا از ابتدا تا انتها می خواهیم توضیح دهیم، پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنیم.

صفر تا صد مراحل ساخت ویلا

اولین مرحله در این پروژه کشیدن نقشه ویلا و هم چنین پیاده سازی ایده های معمار در زمینه دکوراسیون داخلی و خارجی ویلاست. بعد از تایید نقشه اولیه توسط مهندس ناظر و اخذ مجوزهای لازم برای ساخت ویلا، نوبت به مرحله نشانه گذاری در زمینی که قرار است ویلا در آن جا احداث شود می رسد. برای این کار ابتدا دو نقطه از زمین را نشانه گذاری می کنیم، بعد از این کار احتیاج به یک عدد گونیای یک متری داریم که نقطه سوم را بر اساس دو نقطه دیگر گونیا کنیم، بعد از مشخص کردن نقطه سوم برای جای گذاری نقطه چهارم از گونیا کردن آن و نشانه گذاری به وسیله میخ استفاده می کنیم. طول و عرض نشانه گذاری شده باید با مختصات نقشه هم خوانی داشته باشد که در غیر این صورت توسط گونیا باید این هم خوانی را به وجود بیاوریم.

به هر حال این موارد در ساخت ویلا اصول مهندسی شده است که توسط مهندس معمار انجام می گیرد و کارفرما هیچ دخل و تصرفی در این زمینه ندارد.

ساخت ویلا

مرحله گچ ریزی در ساخت ویلا

در مرحله بعدی بایستی بین نقاطی را که در مرحله قبل مشخص کردیم، گچ ریزی کنیم. این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا مرحله پی ریزی ویلا را مشخص می سازد. در این مرحله باید دو روش را مدنظر قرار دهیم، اگر زمین ویلا همسایه نداشته باشد از عملیات پی کنی وسط زمین استفاده می کنیم. اما اگر همسایه داشته باشد بهتر است از عملیات پایدارسازی گود استفاده کنیم. این موارد اهمیت زیادی در ساخت ویلا دارد و از مراحل ابتدایی آن به شمار می رود.

عملیات خاکبرداری

در این مرحله با توجه به نوع و جنس خاک، عملیات خاکبرداری به وسیله کمک ناظر انجام می پذیرد. این مورد با استفاده از بیل مکانیکی و یا لودر صورت می گیرد.

بعد از این کار بایستی عملیات تسطیح سطح خاک صورت بگیرد، بدین صورت که حدود ۱۰ الی ۲۵ سانتی متر از سطح خاک را به وسیله کارگران به زمین اضافه می کنیم و مهم ترین دلیل آن سست شدن دانه های خاک و جدا شدن این دانه ها از همدیگر است که قبلا و توسط بیل های مکانیکی شکل گرفت. حتما باید این مرحله صورت بگیرد که مراحل ساخت ویلا به مشکل برخورد نکند.

مرحله بتن ریزی

معمولا در ساخت ویلا به ارتفاع ۵ الی ۱۰ سانتی متر از سطح زمین، بتن را در محل هایی که برای فونداسیون و یا قالب بندی آماده شده می ریزیم. جنس این بتن از مگر عیار ۱۵۰ است.

مرحله قالب گذاری

اما مرحله بعدی که از اهمیت زیادی در ساخت ویلا برخوردار است و حتما باید توسط مهندس ناظر انجام بگیرد، مرحله قالب گذاری بر روی جداره بتنی است که قبلا ایجاد کردیم. جنس قالب می تواند از چوب، آجر و یا فلز باشد که بسته به تشخیصی که مهندس ناظر دارد یکی از این قالب ها انتخاب می شود. دقت داشته باشید که اگر قالب چوبی و یا فلزی انتخاب می شود حتما بایستی قبلا آرماتوربندی صورت گرفته باشد. نکته ای که در این مرحله اهمیت دارد جوشکاری برای وصل کردن آرماتورها مجاز نیست و از خم کردن میل گردها و وصل کردن آن به وسیله سیم های مفتولی استفاده می کنیم. اما اگر قالب بندی به وسیله آجر استفاده می شود بعد از گذاشتن آجرها از کارگزاری میلگردها در محل مورد نظر آجرها استفاده می کنیم.

ساخت ویلا

قالب گذاری ستون ها

ستون ها به دو شکل فلزی و یا چوبی ساخته می شوند و بعد از گذاشتن آن نوبت به بتن ریزی است که در محل مورد نظر و طبق صلاحدید مهندس ناظر انجام می گیرد. این یکی از مهم ترین مراحل ساخت ویلا به حساب می آید.

مرحله بعدی شمع گذاری و میلگرد گذاری است که این روش هم به دو شکل فلزی و چوبی انجام می پذیرد. بعد از این مراحل به ترتیب، تیرچه گذاری و یونولیت، قالب گذاری دور سقف و دیوار چینی و در آخرین مرحله نازک کاری انجام می پذیرد که در مقالات بعدی بیشتر در رابطه با این موارد توضیح داده خواهد شد و مراحل ساخت ویلا به صورت صفر تا صد برای شما عزیزان بیان خواهد شد. می توانید برای مشاوره در انجام دادن این پروژه، با کارشناسان ما در این زمینه ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.