خانه ای مدرن و زیبا با نورپردازی داخلی حرفه ای

سازه سبک
سازه های سبک
آبان ۲۳, ۱۳۹۷
دکوراسیون و بازسازی
رنگ در دکوراسیون داخلی
آذر ۵, ۱۳۹۷

خانه ای مدرن و زیبا با نورپردازی داخلی حرفه ای

بازسازی منزل

نورپردازی چیست و منابع نوری کدامند ؟

نورپردازی داخلی خانه یکی از مهم­ترین اصول اولیه دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان می­باشد.

اما نور پردازی به چیست؟ اگر بخواهیم تعریفی ساده از نورپردازی ارائه دهیم؛ نورپردازی یک ابزار در دست ماست که بتوانیم به کمک آن کارهای خود را در منزل و به ویژه در طول شب انجام دهیم.

بازسازی

یک نورپردازی داخلی ایده آل باید دارای ویژگی های زیر باشد :

 • نور کافی برای دید واضح را فراهم کند .
 • نور مورد نیاز برای هر اتاق را فراهم کند.
 • ضمن اینکه متناسب با بودجه و سایر محدودیت ها باشد باید تمامی اصول و قواعد فنی در آن رعایت شده باشد.
 • مخرب محیط زیست نباشد.
 • متناسب با معماری و طراحی داخلی خانه باشد.
 • رنگ نور خوبی داشته باشد.
 • کنترل چراغ­ها به راحتی صورت بگیرد.

نورپردازی­های داخلی معانی مختلفی دارند. گاهی اوقات برای یک هشدار طراحی شده اند مانند چراغ­هایی که مسیر ورود یا خروج را نشان می­دهند و گاهی جنبه­ ی عملکردی دارند مانند چراغ ­های پرنوری که در ادارات استفاده می­شوند.

یک نور پردازی اصولی دارای سطوح مختلف می­باشد. به عنوان مثال نوری که برای اتاق خواب و اتاق بازی بچه ­ها و یا نشیمن استفاده می­شود نباید یکسان باشند.

همچنین در یک نورپردازی اصولی به کاربرد محیط­های منزل نیز باید توجه نمود. ممکن است شما از آشپزخانه علاوه بر پخت و پز برای مطالعه ، تماشای تلویزیون و کارهای دیگر نیز استفاده کنید در این صورت احتیاج به نور بیشتری دارید.

منابع نورپردازی عبارتند از : لامپ­های رشته­ای هالوژن ، فلورسنت ، لامپ­های فلورسنت فشرده ، LED ها و فیبرهای نوری. نوع و رنگ نوری که هریک از این منابع ایجاد می­کنند متفاوت بوده و بالتبع استفاده از آنها نیز متفاوت است.

لایه های نورپردازی داخلی

هر چقدر خانه یا محیط کار خود را زیبا و لوکس چیده باشید اگر اصول نورپردازی داخلی را رعایت نکنید، هیچ یک از این زیبایی­ها آنچنان که باید به چشم نمی­ آیند.

در یک نورپردازی حرفه­ای سه لایه وجود دارد که متاسفانه اکثر طراحان دکوراسیون به دلیل نا­آگاهی آنها را رعایت نمی­کنند و معمولا اکثرا در همان لایه اول نورپردازی را رها می­کنند در حالی که برای داشتن یک نورپردازی داخلی اصولی باید هر سه لایه را اجرا کنید.

در ادامه این سه لایه را بیان می­کنیم.

 • نورپردازی محیطی یا فراگیر،

اولین لایه از نورپردازی داخلی و پایه­ی دو لایه دیگر است.

نورپردازی محیطی به طور کلی یعنی روشنایی یکنواخت و طبیعی که در فضا ایجاد می­شود.

نورپردازی محیطی همان نور طبیعی روز و یا لامپ­هایی است که برای روشنایی استفاده می­کنید.

برای این لایه می­توانید از لامپ­هایی استفاده کنید که نور را به سمت پایین پخش می­کنند همانند لوسترها و یا کیت های نوری که روی سقف تعبیه می­شوند.

همچنین از چراغ­هایی با نور بالا مانند مشعل­های دیواری نیز در این لایه استفاده می­شود.

به طور کلی هدف از این لایه ایجاد یک روشنایی کامل و ایمن برای محیط خانه می­باشد.

نورپردازی

 • روشنایی وظیفه­ای یا کاربردی

لایه­ی دوم از نورپردازی داخلی است. در این لایه از نورپردازی سعی برآن است که روشنایی بیشتری برای انجام کارهای روزمره مانند مطالعه ، آشپزی و … فراهم شود. نورپردازی در لایه­ی کاربردی تقریبا باید سه برابر نورپردازی لایه محیطی باشد.

معمولا در این لایه برای یک منطقه کوچک نوری با قدرت ۵۰ fc و یا بیشتر در نظر می­گیرند.

منابع نوری در این لایه می­تواند چراغ مطالعه ، آباژورهای کنار مبل ، لامپ­های تعبیه شده در کابینت ، چراغ های آویز قابل تنظیم و … باشد.

بازسازی

 • روشنایی تاکیدی یا متمرکز

سومین لایه از نورپردازی است. این لایه برای درخشش بیشتر دکوراسیون منزل می­باشد.

به کمک این لایه از نورپردازی داخلی می­توانید اشیاء قیمتی ، نقاشی­ها ، مجسمه­ ها ، و یا ویژگی­های بارز معماری منزلتان را برجسته­ تر کنید.

البته باید این نورپردازی به گونه­ای تنظیم شود که چشم شما را اذیت نکند. معمولا در این لایه نور با زاویه­ی ۳۰ درجه تابیده می­شود.

نورپردازی

اصول نورپردازی داخلی

اجرای یک نورپردازی داخلی اصولی فضای خانه را تغییر می­دهد. هارمونی نورپردازی با مساحت اتاق ، مبلمان و رنگ هایی که در چیدمان  استفاده شده است می­تواند یک ترکیب بی نظیر و صاحب سبک ایجاد کند.

برای یک نورپردازی حرفه­ ای باید چهار اصل مهم زیر را در نظر گرفت.

 • مدیریت رنگ :

نورپردازی می­تواند در اندازه­ی محیط تاثیر گذار باشد. رنگ­های تیره محیط را کوچکتر نشان می­دهند و رنگ­های روشن آن را بزرگتر نشان می­دهند.

اگر رنگ دیوارهای شما تیره هستند باید از نورهایی استفاده کنید که آنها را روشن­تر نشان بدهند.

اما برای اتاقی که دیوارها و کف آن دارای رنگ روشن است بهتر است که از لامپ های خیلی روشن استفاده نشود زیرا انعکاس نور این لامپ­ها توسط دیوار و یا کف می­تواند آزار دهنده باشد و آرامش را به هم بزند.

 • جهت و زاویه­ ی نورپردازی:

قبل از نصب یک لامپ باید مشخص کنید به چه منظوری نصب می­شود. آیا هدف روشنایی کل اتاق است و یا فقط برای برجسته نمودن یک قسمت خاص استفاده می­گردد. برای هریک از این اهداف زاویه و جهت نورپردازی متفاوت است.

 • عملکرد :

قابلیت منابع نوری با هم متفاوت است. باید دقت داشته باشید که از چه نوع منبع روشنایی برای چه فضایی استفاده می­کنید.

به عنوان مثال از لوستر ها به دلیل آنکه در مرکز قرار می­گیرند برای روشنایی سالن­ها ، اتاق­های بزرگ و … استفاده میشود و از مشعل های دیواری برای روشنایی محدود در یک مسیر.

 • فضای نورپردازی :

تا حد امکان سعی کنید از نورهای طبیعی برای ایجاد روشنایی استفاده کنید. زیرا نور طبیعی باعث می­شود رنگ­ها زیباتر دیده شوند. پیش از نورپردازی میزان روشنایی طبیعی محیط را در نظر بگیرید.

بیشتر بدانید:

سبک شناسی در طراحی داخلی

چند ایده برای دکوراسیون داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.