تاثیر گیاهان در طراحی داخلی

طراحی داخلی
سبک شناسی در طراحی داخلی
آذر ۹, ۱۳۹۷
مبلمان در طراحی داخلی
مبلمان در طراحی داخلی
آذر ۱۶, ۱۳۹۷

تاثیر گیاهان در طراحی داخلی

بازسازی

تاثیر گیاهان در طراحی داخلی

همانطور که می دانید طراحی داخلی می تواند متاثر از عوامل مختلفی تغییر کند.

این تغییرات نشان می دهد که سبک های مختلف از دکوراسیون داخلی را می توان با خلاقیت های ساده ای ایجاد نمود. بر کسی پوشیده نیست که تا چه اندازه می توان نقش و تاثیر گیاهان در طراحی داخلی را مهم تلقی کرد.

در واقع گیاهان نقش عهده ای نیز بر زندگی انسان دارند و خواص آن نشان می دهد که بخش اعظمی از نیاز های انسان ها با آن تامین می گردد.

همچنین یکی از عوامل مهم و موثر در طراحی داخلی وید ها و آتریوم ها هستند که اغلب نیز با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. در ادامه به هر یک از این موارد به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

تاثیر گیاهان بر زندگی انسان ها

از مهم ترین مواردی که نیاز به گفت و گو و بحث درباره ی تاثیر گیاهان در زندگی انسان ها وجود دارد، بالا بردن کیفیت در آن می باشد.

در واقع گیاهان با تامین اکسیژن در فضا به پاک سازی محیط کمک کرده و می توانند شرایط بهتری را برای تنفس ایجاد نمایند.

بازسازی

به گفته ی برخی از محققان استفاده از گیاهان در طراحی داخلی می تواند بهترین شرایط برای استفاده از حداقل امکانات باشد و از این رو اثرات مخرب ناشی از زندگی شهر نشینی را نیز کاهش خواهد داد.

با افزایش میزان سکونت افراد در آپارتمان ها و کاهش کیفیت زندگی ها بسیاری از مردم از گیاهان و درختان بسیار دور شده و بنابراین افزایش گیاهان در محیط کار و خانه می تواند بخشی از این کمبود و نقص را در آن ها افزایش دهد.

همچنین با افزایش علوم مختلف، خواص بسیاری از گیاهان و ضرورت نزدیکی آن ها در زندگی انسان ها مشخص شده است و بنابراین لازم است تا برای افزایش کیفیت زندگی افراد از روش های مختلفی بهره گرفته شود که استفاده از گیاهان یکی از آن هاست.

کاهش آلودگی نیز یکی دیگر از مواردیست که به تاثیر گیاهان در طراحی داخلی و زندگی انسان ها اثر گذاشته است و می تواند بخش اعظمی از سرب و مواد معلق مضر موجود در هوا را جذب نماید.

آنچه درباره ی تاثیر گیاهان در زندگی انسان ها و خواص آن بیان شد، مشخص کننده ی اهمیت استفاده از گیاهان در طراحی داخلی می باشد.

تاثیر آن را می توان در تمامی دکوراسیون های داخلی موجود با سبک های مختلف حس نمود.

گیاهان در طراحی داخلی

تاثیر گیاهان در طراحی داخلی نشان دهنده ی حس سرزندگی و طراوت در محیط داخلی خانه خواهد بود.

همچنین ایجاد فضای شاد و استفاده از رنگ های طبیعی به آرامش افراد درون خانه کمک می نماید.

در طراحی داخلی استفاده از رنگ سبز آرامش دهنده بوده و این با گیاهان با تناژ رنگی مختلف می تواند نتایج بهترین را ایجاد نمایند.

شکل و طراحی برگ گیاهان نیز در این عوامل دخیل است. در واقع استفاده از برگ های نوک تیز یا گرد هر کدام به نوعی می تواند در طراحی داخلی مناسب باشد.

بازسازی

رنگ، زیبایی و بو یک فضای مناسب برای سیراب کردن روح افراد را ایجاد می نماید و از این رو نقش گیاهان در طراحی داخلی را نمی توان کتمان نمود.

ایجاد آرامش بیشتر در گیاهان با ظاهری گرد و بدون زاویه به چشم می خورد و این در حالیست که گیاهان نوک تیز می توانند تضاد زیبایی را در طراحی داخلی و دکوراسیون ایجاد کنند.

استفاده از گل های بسیار بزرگ با گلدان های قطور می تواند برای تغییر رنگ مناسب در گوشه ای از طراحی داخلی مناسب باشد و این در حالیست که گلدان های کوچک برای قرار گرفتن در روی میز بهتر خواهند بود.

استفاده از نکات مختلف در طراحی داخلی می تواند سبک های زیادی را ایجاد نماید و اساسا تغییر دکوراسیون داخلی منوط به فکر خلاق و ابداع می باشد که گیاهان در این امر نقش عمده ای را ایفا خواهند نمود.

مهم ترین نکته در تاثیر گیاهان در طراحی داخلی انتخاب نوع آن هاست. در واقع رنگ سبز تنها رنگ دخیل در انتخاب گیاهان نبوده و گل ، شکل ظاهری، روشنی یا تیرگی رنگ برگ، رنگ گلدان و … همگی می توانند در انتخاب گیاهان اثر گذار باشد.

بازسازی

ارکیده از جمله گل های تاثیر گذار در طراحی داخلی می باشد که با رنگ گلبرگ ها و سایه های آن شناخته می شود.

این گیاه به دلیل عمر طولانی در خانه های آپارتمانی طرفداران زیادی دارد.

کاکتوس نیز به دلیل ظواهر انواع مختلف آن تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی منزل دارد و از این رو اغلب توصیه می شود تا با توجه به نوع کاربرد آن از انواع کاکتوس برای تغییر در طراحی داخلی ساختمان استفاده نمود.

گیاهان دیگری در دکوراسیون مدرن ساختمان نقش دارند و این تنوع سبب ایجاد ایده های خلاقانه ی بیشتری می گردد.

بنابراین در همه ی سبک های موجود در طراحی داخلی می توان تاثیر استفاده از گیاهان را مشاهده نمود.

تفاوت وید و آتریوم

وید ها به فضایی گفته می شود که در طبقات بالایی برای اشراف و ایجاد دید بهتر ایجاد شده اند. در طراحی داخلی وید باعث افزایش فضا می گردد اما ان را همیشه با آتریوم اشتباه می گیرند.

وید ها در سقف ایجاد شده و دید را در طبقات مختلف نسبت به یدگیر فراهم می کنند و این امر به افزایش فضای داخلی و بالا رفتن دید کلی در خانه منجر خواهد شد.

این در حالیست که باز کردن فضا در سقف و پشت بام را آتریوم می نامند.

در واقع وید ها را می توان در همه ی طبقات اجرا کرد و این در حالیست که آتریوم تنها در سقف ایجاد شده و در اصطلاح نورگیر نامیده می شود و سقف آن کاملا باز است.

در طراحی داخلی استفاده از وید و آتریوم کاربرد فراوانی دارد و از این رو کیفیت طراحی داخلی منوط به استفاده از این دو پارامتر است.

بازسازی

وید ها معمولا در طراحی داخلی از دیوار های از هم فاصله گرفته ای ساخته شدند که می توانند دید کلی ساختمان را بهبود بخشند و از طرفی ساختاری کاملا معین ندارند.

بنابراین یک وید می تواند بهترین شرایط را برای استفاده از دید بهتر به طبقات فراهم کند و از طرفی ساختار آن در طراحی داخلی بنا به طراح تغییر می کند.

اما شیشه هایی که اطراف آتریوم ها قرار می گیرند معمولا می توانند بخش زیادی از فضای بیرونی یک ساختمان را نشان دهند و از این رو در مکان های با طبیعت جذاب مفید خواهند بود.

هر یک از انواع پارامتر هایی که در طراحی داخلی به کار می رود متاثر از فرهنگ و سبکی در دکوراسیون داخلیست که با نظر طراح تلفیق شده است.

در واقع استفاده از سبک های مختلف دکوراسیون نقشی مهم در طراحی داخلی دارد و وید، آتریوم و گیاهان نیز می توانند در این امر دخیل باشند.

از این رو توصیه می شود تا با الهام از هر یک سبک های موجود در طراحی داخلی و آنچه در اختیار است، فضای پر از آرامش با کاربری فوق العاده آسان را ایجاد نمود و این امر به معنی افزایش کارایی این روند می باشد.

بازسازی

وید و آتریوم یکی از ابزار های لازم برای ایجاد تغییر هستند که در طراحی داخلی مورد توجه قرار می گیرند.

همچنین از نقش گیاهان در طراحی داخلی نباید غافل شد اما استفاده از هر یک از این عوامل به تنهایی محیط جذابی را پدید نخواهد آورد و استفاده از تلفیقی از این موارد می تواند نقش بسزایی در طراحی داخلی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

چند ایده برای دکوراسیون داخلی

روانشناسی در دکوراسیون داخلی

ویژگی های سبک بوهمین

بازسازی

4 دیدگاه ها

  1. سایت خوبی دارید امیدوارم که موفق باشید

  2. نازنین گفت:

    از قسمت مربوط به گیاهان هوشم اومد. موفق باشید 🌷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.