بررسی و شناخت عوامل و فاکتورهای مهم در طراحی ویلای دوبلکس

بازسازی ساختمان
شناخت و بررسی دلایل نیاز به بازسازی ساختمان
آذر ۳, ۱۳۹۸
بازسازی ساختمان
شناخت و بررسی چگونگی بازسازی قسمت های مختلف ساختمان
آذر ۴, ۱۳۹۸

بررسی و شناخت عوامل و فاکتورهای مهم در طراحی ویلای دوبلکس

ساخت ویلا،طراحی ویلا

طراحی ویلای دوبلکس نیازمند شناخت یکسری قواعد و نکات خاص خود می باشد. امروزه ویلاهای دوبلکس یکی از پر فروش ترین نوع ویلاها به شمار می آیند از اینرو توانسته اند جمعی کثیری از طرفداران را به خود اختصاص دهند. در این نوع ویلاهای دوبلکس معمولا طبقه اول به عنوان پذیرایی و نشیمن بوده و طبقه بالا شامل اتاق خواب های متعدد است همچنین در طراحی ویلای دوبلکس این دو طبقه توسط یک راه پله مشترک از داخل به هم وصل می شوند.

آشنایی با مزیت های طراحی ویلای دوبلکس

در طراحی ویلای دوبلکس از یک فضای دو طبقه جهت ساخت یک واحد ساختمان استفاده می‌شود. از اینرو این نوع طراحی برای ساکنان این امکان را فراهم می کنند که از انواع چیدمان های مختلف به بهترین شکل بهره مند شوند. بد نیست بدانید که طراحی ویلای دوبلکس از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. به گونه ای که به راحتی می توان اتاق هایی را که شلوغ تر و پرتردد هستند را در طبقه پایین قرار داد و اتاق هایی همچون اتاق مطالعه، اتاق خواب و اتاق کار را در طبقه بالا جای داد زیرا ساکنین برای انجام این کارها به تمرکز و آرامش بیشتری نیاز دارند.

لازم به ذکر است که طراحی ویلای دوبلکس دارای برتری های زیادی نسبت به ویلای معمولی است. به طوری که در یک زیر بنای ثابت می توان مساحت بیشتری را برای پلان داخلی ویلا در نظر داشت و از فضاهای دلباز و بزرگ تری بهره برد.

ساخت ویلا،طراحی ویلا

(نمونه ای از طراحی ویلای دوبلکس)

آشنایی با تفاوت های موجود بین طراحی ویلای دوبلکس و فلت

بهتر است بدانید که ویلای یک طبقه به ویلاهایی اطلاق می شود که دارای یک سقف بوده و تمامی قسمت های مختلف آن در یک طبقه ساخته می شوند. همچنین ویلای نیم دوبلکس به ویلاهایی گفته می شود که نیم طبقه هستند و چیزی بین ویلای دوبلکس و فلت می باشند. این نوع ویلاها  معمولا دارای دو اتاق خواب و یک پارکینگ زیر ساختمان می باشند. این مدل ویلاها از قیمت پایین تری نسبت به مدل های دوبلکس برخوردار هستند.

آشنایی با نکات مهم در طراحی ویلای دوبلکس

بهتر است بدانید که دکوراسیون داخلی در طراحی ویلای دوبلکس معمولا به دو صورت کلاسیک و مدرن می باشد. در واقع در سبک های مدرن از سقف ها و دیوارهای تزئیناتی و پر زرق و برق استفاده نمی شود. در این نوع طراحی اساس و پایه کار براساس سادگی می باشد. همچنین به طور قابل توجهی می توان در این نوع طراحی داخلی سادگی در بهره گیری از رنگ ها مشاهده نمود. اما در طراحی کلاسیک بیشتر از گچ بری ها و دیوارهای با تزیینات زیاد استفاده شده است.

یکی از نکات مهم در طراحی ویلای دوبلکس توجه به ارتفاع سقف در نظر گرفته شده برای ویلا می باشد. در طراحی باید ارتفاع سقف را براساس استانداردها در نظر گرفت و تا جایی که امکان دارد آن را بلند در نظر گرفت. در صورتی که سقف ویلای مورد نظر مناسب و ایده آل نباشد اما از طراحی داخلی خوبی بهره ببرد با این وجود نتیجه زیبایی را شاهد نخواهید بود و زیبایی طراحی داخلی آن در ارتفاع نامناسب گم خواهد شد. بنابراین باید سعی کنید ویلای مورد نظر را با سقف بلند و مناسبی احداث نمایید.

محل جانمایی پله ها

در طراحی ویلا دوبلکس یکی از طلایی ترین و مهم ترین نکات در طراحی این نوع ویلا ها محسوب می شوند که باید با دقت و توجه خاصی صورت پذیرد. از اینرو باید توجه داشت که  پله ها را طوری طراحی نمود که فضاهای اصلی را اشغال ننمایند و جلوی نور را نگیرند. همچنین برای ساکنین امکان دسترسی از پایین و بالای پله به تمام قسمت های ویلا به راحتی امکانپذیر باشد.

همچنین در طراحی ویلای دوبلکس باید به فرم های مختلف احداث پله ها توجه نمود. در واقع  راه پله های این نوع ویلاها معمولا به شکل سه طرفه، نیم دایره، گرد و … هستند که انتخاب آن ها به مساحت زمین و فرم آن بستگی دارد. برای مثال استفاده از راه پله های گرد به طور چشمگیری جذابیت فضای مورد نظر را افزایش می دهد اما استفاده از آن ممکن است باعث ایجاد فضاهای پرتی شود از اینرو باید به صورت اصولی اقدام به طراحی و ساخت آن نمود.

در طراحی ویلای دوبلکس به نکته ی دیگری که باید توجه داشته باشید سادگی آن است. از اینرو باید سعی کنید طراحی داخلی ویلا را شلوغ در نظر نگیرید زیرا این شلوغی ممکن است در گذر زمان شما را خسته کنند و به آرامش کافی در محیط مورد نظر دست پیدا نکنید.

از دیگر نکات مهم در طراحی ویلای دوبلکس توجه به جهت ها می باشد. بهتر است بدانید که بهترین مکان برای ساخت این نوع ویلاها شمالی ترین قسمت زمین است. زیرا رعایت این نکته موجب صرفه جویی در مصرف انرژی شده و باعث تابش مناسب نور خورشید به داخل فضای مورد نظر خواهد شد.

ساخت ویلا،طراحی ویلا

(نمونه ای از طراحی ویلای دوبلکس از بیرون)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.