آشنایی با نکات مهم جهت بازسازی مراکز درمانی

ساخت ویلا،طراحی ویلا
معرفی ویژگی های ویلای طرح سوئیسی
بهمن ۱۸, ۱۳۹۸
ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با مزایای ساخت ویلای مدرن LSF
اسفند ۳, ۱۳۹۸

آشنایی با نکات مهم جهت بازسازی مراکز درمانی

بازسازی ساختمان

بازسازی مراکز درمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا درمان بیمار یک امر مهم و پویا به شمار می آید. در واقع این مراکز یک مکان خصوصی و عمومی محسوب می شوند که طبق نیازهای کارکنان و نیروهای پزشکی طراحی و فضاسازی می شوند. از اینرو لازم است این مراکز به گونه ای طراحی و بازسازی شوند که به همه خواسته های بیماران و مراجعه کنندگان به بهترین شکل پاسخگو باشند.

 با توجه به اینکه بیشتر مراکز درمانی در کشورمان ایران از قدمتی چندین ساله برخوردار هستند و دارای خرابی و فرسودگی در فضاهای بیرونی و داخلی هستند، به جرات می توان گفت بهترین راه بازسازی این مراکز می باشد. چرا که ساخت مجدد این مراکز نیاز به هزینه های بالا و زمان زیادی دارد، از طرفی درمان بیماران را به تاخیر انداخته و در آن وقفه  ایجاد می کند. بنابراین با استفاده از علم بازسازی به راحتی و با کمترین هزینه قادر خواهید بود روح زنده ای را به این مراکز هدیه کنید. همچنین  جهت تغییر دکوراسیون داخلی این مراکز درمانی می توانید از رنگ، مبلمان متناسب و نور و … استفاده نمایید.

بازسازی ساختمان

(نمونه ای از بازسازی مراکز درمانی)

آشنایی با فاکتورهای مهم جهت بازسازی نمودن مراکز درمانی

بهتر است بدانید که بازسازی مراکز درمانی نیازمند یکسری فاکتورها و عواملی است که به صورت مختصر با هر کدام از این عوامل آشنا خواهیم شد.

نورپردازی

یکی از فاکتورهای مهم جهت بازسازی نمودن مراکز درمانی و بیمارستان ها نورپردازی می باشد. این عامل دارای تاثیر بسیار چشمگیری بر روی روحیه بیماران و مراجعه کنندگان است. لازم به ذکر است که یکی از اهداف مراکز درمانی تامین آسایش فیزیکی و روانی بیماران می باشد که این هدف را می توان تنها با رعایت یکسری اصول معماری داخلی و دکوراسیون به دست آورد. بد نیست بدانید که جهت نورپردازی مراکز درمانی و بیمارستان ها بهتر است از رنگ های آرام بخش و ملایم استفاده نمایید. از اینرو می توان رنگ های همچون لیمویی، کرم، صورتی کمرنگ، سبز کمرنگ و آبی و یا ترکیبی از این رنگ های ذکر شده را انتخاب کنید.

لوازم و تجهیزات دکوراسیونی

لوازم و تجهیزات دکوراسیونی از دیگر عواملی است که دارای تاثیر بسیار زیادی در بازسازی مراکز درمانی و بیمارستان ها است. در واقع در دکوراسیون داخلی مراکز درمانی به خصوص در سالن انتظار باید از تجهیزات و میز و صندلی های مناسب استفاده کنید. همچنین بهتر است به تجهیزات تزئینی نیز توجه لازم را داشته باشید. از اینرو برای کاهش استرس بیمار می توانید عناصر دکوری و تزیینی مختلفی همچون گل و گیاه طبیعی یا مصنوعی، تابلو با طرح های متنوع، شمعدان فضایی و … را در قسمت های مختلف درمانگاه قرار دهید.

پوشش فضاهای مختلف درمانی

یکی دیگر از فاکتورهای مهم جهت بازسازی مراکز درمانی پوشش فضاهای مختلف درمانگاه و بیمارستان است. در واقع پوشش سطح دیوارها و کف نقش بسیار مهمی را در دکوراسیون داخلی مراکز درمانی ایفا می کند. لازم به ذکر است که جهت پوشاندن دیوار و کف بیمارستان ها و مراکز درمانی  رنگ های روغنی، سرامیک، دیوارپوش پلاستیکی، سنگ و … بهترین گزینه محسوب می شوند. از اینرو برای پوشاندن کف و دیوار بیمارستان ها و مراکز درمانی باید از انواعی که دارای قابلیت شست و شو هستند استفاده نمایید.

آشنایی با بخش های مختلف مراکز درمانی

یکی از نکاتی که در بازسازی مراکز درمانی باید با دقت خاصی مورد توجه قرار گیرد بخش های مورد نیاز مراکز درمانی است. از اینرو بد نیست با این بخش های مورد نیاز به صورت مختصر آشنا شوید.

پله فرار

به جرات می توان گفت که پله فرار یکی از بخش های ضروری و مهم در مراکز درمانی به شمار می آید. این پله ها دارای یک خروجی هستند که معمولا در طبقاتی که دارای فضایی وسیع و باز بوده  و از ازدحام کمتری برخوردار می باشند قرار گرفته است.

داروخانه

از دیگر فاکتورهای مهم و قابل توجه در بیمارستان ها و مراکز درمانی که در موقع بازسازی و طراحی داخلی باید مورد توجه قرار گیرد قسمت داروخانه می باشد. لازم به ذکر است که داروخانه باید در طبقه همکف قرار داشته باشد و قسمت های دیگر به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

اتاق های معاینه و مطب ها

وجود اتاق های معاینه و مطب ها از دیگر فاکتورهای مهم در طراحی و بازسازی مراکز درمانی می باشد. از اینرو در طراحی دکوراسیون داخلی مراکز درمانی باید اتاق های معاینه را به گونه ای طراحی کرد که تجهیزات درمانی در آن ها به بهترین شکل طراحی و ساخته شوند.

بازسازی ساختمان

(نمونه ای از سالن انتظار بازسازی شده)

سالن انتظار

سالن انتظار یکی دیگر از بخش های مهم و ضروری در مراکز درمانی به شمار می آید. از اینرو بهتر است در بازسازی مراکز درمانی این قسمت طوری بازسازی و طراحی شود که دارای فضای کافی جهت نشستن بیماران و همراهان آن ها باشد. همچنین این قسمت بهتر است در مرکز بیمارستان ها و مراکز درمانی قرار بگیرد تا در دسترس همه افراد قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.