آشنایی با نحوه گرفتن مجوز جهت بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان
آشنایی با بهترین زمان جهت بازسازی ساختمان
اردیبهشت ۵, ۱۳۹۹
ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با نکات مهم جهت ساخت ویلا در زمین شیب دار
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۹

آشنایی با نحوه گرفتن مجوز جهت بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان جز آن دسته از کارهایی است که باید با دقت و توجه خاصی صورت پذیرد. در واقع این کار باید توسط متخصصان و کارشناسان در این زمینه انجام شود. چرا که بی دقتی در امر بازسازی ساختمان ممکن است خسارات جانی و مالی زیادی را برای افراد به دنبال داشته باشد. با توجه به اینکه یکی از دلایل بازسازی و تعمیر ساختمان افزایش مقاومت ساختمان است از اینرو اگر این کار به صورت علمی و تخصصی انجام نشود خسارات مالی زیادی را به دنبال دارد.

حتی در برخی مواقع ممکن است ساختمان ریزش کند، که این مشکل جان تعداد زیادی از افراد را به خطر می اندازد. در بازسازی و تعمیر ساختمان برخی از کارها  و تعمیرات هستند که آن ها را نمی توان بدون دریافت مجوز از شهرداری انجام دهید. در واقع در صورتی که این کارها را بدون دریافت مجوز از شهرداری انجام دهید کاری بر خلاف قانون را انجام داده اید و ممکن است خسارات زیادی را در این زمینه متحمل شوید. از اینرو بهتر است با کارهایی که برای انجام آن به دریافت مجوز از شهرداری نیاز دارید به خوبی آشنا شوید تا در این زمینه دچار مشکل نشوید.

بازسازی ساختمان

(نمونه ای از بازسازی ساختمان)

آشنایی با کارهای بازسازی ساختمان که به مجوز تعمیرات نیاز ندارند

در صورتی که تمایل به تعمیر و بازسازی ساختمان دارید قبل از هرکاری بهتر است تعمیرات قسمت های مختلف را به خوبی شناسایی کنید و تشخیص دهید برای انجام کدام یک از آن ها نیاز به دریافت مجوز از شهرداری دارید. در واقع کارهای تعمیرات به دو دسته تقسیم می شوند کارهایی که برای انجام آن به دریافت مجوز نیازی ندارید، و کارهایی که دریافت مجوز برای آن ها لازم و ضروری است.

اما برخی از کارهای بازسازی ساختمان که برای انجام دادن آن ها به دریافت مجوز از شهرداری نیاز ندارند عبارتند از: کاغذ دیواری خانه، تعمیرات حوض و یا استخر، رنگ آمیزی، تخلیه چاه، نماکاری دیوارها، مرمت بام، تعمیر و تعویض کف سازی زیر زمین و طبقات، سفید کاری و نقاشی و نصب کاشی، نماسازی ساختمان و حیاط، نصب و تعمیر یا تعویض سرویس های بهداشتی و رفع نواقص بهداشتی ساختمان، تعویض درب یا پنجره، لوله کشی آب، فاضلاب، کف ‌سازی و باغچه ‌بندی،  گاز و نصب شوفاژ و … نیازی به دریافت مجوز شهرداری نخواهند داشت. از اینرو برای انجام آن ها می توانید توسط کارشناسان و متخصصان در این زمینه اقدام کنید. برای انجام این کارها بهتر است با پیمانکار خود قرار دادی را طبق شرایط و اصول طرفین منعقد نمایید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

آشنایی با کارهای بازسازی ساختمان که به مجوز تعمیرات نیاز دارند

در بازسازی ساختمان برخی کارها هستند که برای انجام آن ها باید مجوز تعمیرات شهرداری را دریافت کنید. چرا که انجام دادن آن ها بدون مجوز خلاف قانون بوده و جریمه را برای صاحبان ملک به دنبال دارد. از اینرو بد نیست با برخی از این کارها که به مجوز نیاز دارند آشنا شوید.

انجام یکسری تعمیرات و مرمت هایی که به جا به‌ جایی راه ‌پله و حذف جداکننده‌ های داخلی نیاز دارد. در صورتی که این قسمت های بنا به ‌صورت باربر عمل کنند و نبود آن ها ریزش ساختمان را به دنبال داشته باشد. باید برای اجرای بازسازی و تعمیر مجوز لازم را از شهرداری دریافت کنید. زیرا اگر این دیوارها بدون دریافت مجوز و توسط افراد نا بلد انجام شود خسارات زیادی را به دنبال دارد.

احداث یا جابه‌جایی دیوارهایی که حذف پارکینگ را به دنبال داشته باشد،  همچنین جابه‌جایی قسمت هایی از ساختمان که سبب به هم خوردن ضوابط شهرسازی شود از دیگر کارهای بازسازی ساختمان است که برای انجام  آن ها باید مجوز لازم را از شهرداری دریافت کنید.

بازسازی ساختمان

(عکسی از بازسازی ساختمان)

آشنایی با مدارک لازم جهت گرفتن پروانه تعمیرات جهت بازسازی ساختمان

قبل از هر کاری لازم است به شهرداری منطقه مراجعه و فرم درخواست تعمیرات را دریافت کنید. از اینرو مدارک لازم جهت دریافت مجوز تعمیرات ساختمان عبارتند از: اصل و کپی سند مالکیت، کپی سند سرقفلی در صورت سر قفلی‌ دار بودن متقاضی،  کپی بنچاق، جوابیه بیمه، کپی شناسنامه یا کارت ملی مالک یا سر قفل ‌دار، جوابیه آتش‌ نشانی، تکمیل فرم مجوز تعمیرات توسط کارشناس، تایید فرم مجوز تعمیرات توسط مسئول واحد فنی. همچنین در صورتی که ملک در محدوده بافت فرسوده واقع شده باشد دریافت مجوز سازمان میراث فرهنگی ضروری است.

لازم به ذکر است این مدارک برای مواقعی است که تصمیم به تعمیرات جزئی ساختمان دارید. در صورت انجام تعمیرات کلی و اساسی علاوه بر مدارک فوق فرم تعهد کارفرما و گواهی استحکام بنا لازم و ضروری است. بعد از دریافت مجوزهای لازم جهت تعمیرات و بازسازی ساختمان بهتر است کارهای تعمیرات و بازسازی را به دست متخصصان و کارشناسان در این زمینه بسپارید. انجام کارهای بازسازی بنای خود را می توانید توسط شرکت های مهندسی فعال در این زمینه انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.