آشنایی با مراحل و نکات مهم جهت بازسازی ساختمان های قدیمی

ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با اصول طراحی ویلا
شهریور ۱۱, ۱۳۹۸
بازسازی ساختمان
آشنایی با قواعد و اصول بازسازی ساختمان
مهر ۲, ۱۳۹۸

آشنایی با مراحل و نکات مهم جهت بازسازی ساختمان های قدیمی

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان های قدیمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.  در صورت عدم توجه این بناها ممکن است در اثر عوامل مختلف و گوناگونی دچار نشست و تخریب شوند و خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشند. برخلاف برخی وسایل که بعد از تمام شدن عمر مفید آن ها  قابل استفاده نیستند، ساختمان های قدیمی و فرسوده را می توان با اعمال یکسری  تغییرات مطابق با استانداردهای روز و همچنین اعمال تغییراتی مطابق سلیقه خود به ساختمان های نو و زیبا تبدیل نمود و از آن نهایت لذت را برد.

در واقع بازسازی ساختمان های قدیمی شامل تعمیرات ساختمان و ایجاد تغییرات در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی است. بازسازی این نوع ساختمان ها معمولا با دو هدف انجام می شود. در برخی موارد بازسازی ساختمان فقط به منظور زیبا سازی ساختمان و تغییر دکوراسیون و معماری داخلی آن  انجام می شود،  اما در بیشتر موارد این امر به منظور ایمن سازی بنا و اسکلت ساختمان مورد استفاده کاربران قرار می گیرد. بهتر است بدانید که استفاده از این روش برای بازسازی نه تنها باعث افزایش ایمنی  بنا و ساختمان می شود بلکه زیبایی داخلی و نمای بیرونی ساختمان را  نیز به ارمغان می آورد.

بازسازی ساختمان

(مراحل آماده سازی جهت بازسازی ساختمان های قدیمی )

آشنایی با میزان فرسودگی بنا  جهت بازسازی ساختمان های قدیمی

قبل از اینکه اقدام به بازسازی ساختمان های قدیمی نمایید لازم است که میزان فرسودگی و تخریب ساختمان را با دقت و توجه مشخص کنید. در واقع فرسودگی ساختمان شامل سه نوع فرسودگی می باشد. این نوع فرسودگی ها  شامل فرسودگی کف و سقف ساختمان ، فرسودگی ظاهری ساختمان و تخریب بخش تاسیسات ساختمان است.

فرسودگی و تخریب بخش تاسیسات را به راحتی می توان از روی گرفتگی لوله های تاسیسات آب سرد و گرم، پُر شدن چاه فاضلاب و نم زدگی احتمالی دیوارها تشخیص داد.

از آنجا که تاسیسات قلب و اساس ساختمان را به خود اختصاص می دهند از اینرو لازم است جهت بازسازی ساختمان های فرسوده با توجه و دقت خاصی به تعمیر و تعویض آن ها پرداخت.

در نوع فرسودگی سقف و کف ساختمان باید بررسی نمود که این نوع فرسودگی به دلیل بخش تاسیسات به وجود آمده است یا نه، که در این صورت برای بازسازی ساختمان ابتدا  باید تاسیسات را تعویض نمود و سپس اقدام به بازسازی کف و سقف آپارتمان کرد.

لازم به ذکر است که برای بازسازی کف ساختمان می توانید از سرامیک، سنگ، پارکت و کفپوش های دیگر استفاده نمایید. برای بازسازی سقف ابتدا باید تاسیسات برق را با دقت جانمایی و بعد از سیم کشی جدید و یا ترمیم آن اقدام به بازسازی و ساخت سقف جدید کرد.

بازسازی ساختمان

( آشنایی با میزان فرسودگی جهت بازسازی ساختمان های قدیمی)

نوع دیگر فرسودگی شامل فرسودگی ظاهری بنا می باشد. برخی از ساختمان های فرسوده و قدیمی ممکن است به گونه ایی طراحی شده باشند که در شرایط امروزی مناسب و مطابق با سلیقه های افراد نباشد.

از اینرو برای بازسازی ساختمان می توان اقدام به تغییر دکوراسیون و تغییر برخی از مکان های ساختمان مانند حمام، پذیرایی، آشپزخانه و … نمود. لازم است برای انجام این تغییرات و تغییر الگوی معماری باید از متخصصان و کارآزموان کمک و مشاوره گرفت. در واقع برای این تغییرات باید با توجه به روحیات و نیازهای خود یک نمونه از دکوراسیون داخلی را انتخاب و فضای داخلی ساختمان را بر اساس آن مدل سازی کرد.

آشنایی با مراحل بازسازی ساختمان های قدیمی

بهتر است بدانید که بازسازی ساختمان های قدیمی و فرسوده باید بر اساس اصول و قواعد خاصی انجام شود زیرا این گونه بناها از نظر ایمنی بسیار حساس و ضعیف هستند و هرگونه  اشتباه و کوتاهی در آن ممکن است باعث ریزش و تخریب ساختمان شود و خطرات جبران ناپذیری را به وجود آورد.

بهتر است بدانید که بازسازی ساختمان های قدیمی دارای مراحل مختلفی است. قبل از اینکه اقدام به تعمیر و نوسازی ظاهری ساختمان کنید لازم است ابتدا به انجام کارهایی مانند تعمیرات گرمایشی، برق کاری، دودکش و تهویه هوا و لوله کشی پرداخت. زیرا اساس بازسازی ساختمان های قدیمی تعمیر این قسمت های اصلی ساختمان است که لقب کارهای کبدی را به خود گرفته اند.

بازسازی ساختمان

(بازسازی ساختمان های قدیمی و فرسوده)

در اولین قدم

تعمیر و نوسازی باید همه لوازم جانبی و همچنین دیگر لوازم متصل به لوله کشی گاز و آب به خوبی بررسی و تعمیر شوند. در مرحله بعد بهتر است پیش زمینه برق کشی تمام کلیدهای برق، لوازم برقی، چراغ ها و پریزها را انجام داد. همچنین یکسری جعبه تقسیم ها نیز برای چراغ های جدید نصب خواهد شد. در این مرحله  باید دقت داشت که تمام وسایل برقی به جعبه تقسیم  به خوبی دسترسی داشته باشند.

از دیگر مواردی که در بازسازی ساختمان های قدیمی باید مورد توجه قرار گیرد این است که  راه های جدید دودکش  با دقت مشخص و نصب شوند. همچنین باید در نقاط مناسبی از ساختمان دریچه های ورود و خروج هوا با دقت خاصی نصب شوند.  بعد از انجام این کارهای پایه و اساسی باید تعمیر و بازسازی نقاط ظاهری ساختمان پرداخت. سپس اقدام به طراحی داخلی خانه نمود و متناسب با قسمت های مختلف از وسایل تزیینی متنوع و زیبایی استفاده کرد.

 

 

2 دیدگاه ها

  1. سلام . وبسایت خیلی زیبا و پر مفهومی دارید تبریک میگم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.