آشنایی با قواعد و اصول بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان
آشنایی با مراحل و نکات مهم جهت بازسازی ساختمان های قدیمی
شهریور ۲۲, ۱۳۹۸
ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با انواع مختلف سبک های طراحی ویلا
مهر ۵, ۱۳۹۸

آشنایی با قواعد و اصول بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان اصول و قواعد خاص خود را دارد که باید آن ها  را به خوبی شناخت تا بتوان ساختمان های کهنه و قدیمی را به بهترین شکل بازسازی و نو نمود. در صورت رعایت این اصول و قوانین می توان به کار نظم خاصی را بخشید. در واقع استفاده از این روش بهترین انتخاب و گزینه برای کسانی است که به منطقه خود علاقه دارند اما ساختمان آن ها دچار فرسودگی و کهنگی می باشد. از اینرو با استفاده از چند روش ساده و  اصولی با کمترین هزینه به راحتی می توان ساختمان خود را در منطقه مورد دلخواه  بازسازی نمود.

آشنایی با روش های بازسازی ساختمان

بهتر است بدانید که بازسازی ساختمان با روش های متفاوت و مختلفی انجام می شود. این روش های مختلف شامل بازسازی ساختمان سبکی و روش حفاظتی می باشد.

همانطور که گفته شد یکی از روش های بازسازی ساختمان استفاده از روش سبکی می باشد. در این روش به جای تیکه ‌های فرسوده و کهنه  تیکه‌ های  نو و جدید جایگزین جایگذاری می‌شوند. لازم به ذکر است که در این روش باید از تیکه ‌های جایگزینی استفاده نمود که دارای بیشترین شباهت و نزدیکی با نمای ابتدایی بنا باشند.  لازم به ذکر است که در این روش کمترین تغییر بر روی ساختمان اجرا و انجام خواهد شد.

همچنین برای بنا‌های تاریخی فرسوده که کاربران تمایلی ندارند به از بین رفتن سبک قبلی ندارند استفاده  از این روش جهت نوسازی بازسازی ساختمان بهترین گزینه به شمار می آید.

بازسازی ساختمان

(نمایی از تخریب بنا جهت بازسازی ساختمان)

روش دیگر برای بازسازی ساختمان استفاده از روش حفاظتی می باشد. در این روش بعد از مطالعه کامل بر روی همه ویژگی‌ های یک ساختمان و مصالح آن کلیات آن مورد حفاظت و بازسازی  توسط کارشناسان قرار می گیرد.

علاوه بر این دو روش ذکر شده  روش دیگر جهت نوسازی و بازسازی ساختمان مربوط به بخش طراحی می باشد. در این روش قسمت های فرسوده و خراب شده بنا دوباره نوسازی می شوند. همچنین در این روش سنگ های نمای ساختمان نوسازی شده و  قسمت های ترک خورده دوباره سفت کاری  خواهند شد.

آشنایی با قواعد  نوسازی و بازسازی ساختمان

بهتر است بدانید که بازسازی ساختمان دارای مراحل مختلفی همچون محاسبه هزینه ها، انتخاب مصالح  و اولویت بندی تعمیرات و بازسازی منزل می باشد. برای انجام این کار باید ملک مورد نظر توسط کارشناسان و مهندسان با دقت مورد بازرسی قرار گیرد.

بعد از بررسی های اولیه بنا  یک طرح پیشنهادی توسط طراح و مهندس جهت بازسازی و نوسازی ساختمان ارائه می شود. همچنین کاربران بعد از بررسی طرح مورد نظر  بهتر است هماهنگی ‌های لازم با کارفرما را جهت ارائه برنامه زمان‌ بندی انجام دهند. در صورتی که طبق نظر کارشناسان نیاز به تغییر نمای ساختمان داشته باشید بهتر است این کار را با دقت و رعایت نکات ایمنی انجام دهید.

در مرحله بعد برای شروع بازسازی ساختمان باید وسایل ساختمان مانند کابینت، شیرآلات برچیده شوند و فلکه اصلی گاز و آب با دقت قطع شوند. بعد از انجام این کارها باید دیوارها، سرویس ‌های بهداشتی و کف ساختمان را تخریب نمود.

سپس باید لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی را با دقت و توسط افراد متخصص تعویض و جایگزین کرد. همچنین باید با توجه به نقشه  و طرح جدید اقدام به برق کشی جدید  ساختمان نمود.

بازسازی ساختمان

( تزیین و نقاشی جهت بازسازی ساختمان)

در مرحله بعد باید در و چارچوب های  قدیمی  و فرسوده و همچنین کمد دیواری و پنجره را برداشت و با وسایل جدید و با کیفیت  تعویض و جایگزین کرد. از دیگر قوانین و اصول بازسازی ساختمان اجرای گچ کاری، رابیتس‌ بندی برای سقف جدید، نورپردازی و اجرای کناف می باشد.

بعد از انجام این کارها باید کف ساختمان را به وسیله سنگ، پارکت، سرامیک و … کف سازی نمود و در صورت نیاز به پله باید پله های مورد نیاز و متناسب با محل مورد نظر را نصب کرد. همچنین در صورتی که ساختمان به تعمیر نمای بیرونی  نیاز دارد بهتر است آن را نماسازی کنید.

بعد از اجرا و انجام این مراحل باید اقدام به نقاشی ساختمان و یا کاغذ دیواری آن کرد و کابینت های مورد نظر خود را در آشپزخانه نصب نمود.  در مرحله آخر  نیز برای اینکه ساختمان ظاهری زیبا و جذاب داشته باشد باید با دقت خاصی وسایل های مختلف را  در قسمت گوناگون قرار داد .

هدف نوسازی و بازسازی ساختمان

بهتر است بدانید که بازسازی ساختمان با استفاده از بهره‌وری انرژی به طور قابل توجهی قادر است هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهد. همچنین نوسازی ساختمان با هدف ایجاد یک ساختمان با عملکرد بالا و فرآیند طراحی یکپارچه  انجام می شود.

با توجه به اینکه میزان هزینه بازسازی ساختمان نسبت به ساخت بنا کمتر می باشد از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به است. با استفاده از این روش به جای اینکه همه چیز را بخواهید از صفر شروع کنید با صرف هزینه ایی بسیار کمتر قادر خواهید بود خانه خود را بازسازی و نوسازی نمایید و از زندگی در آن نهایت لذت را ببرید.

بازسازی ساختمان

(نمایی از قبل و بعد جهت بازسازی ساختمان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.