آشنایی با فاکتورهای موثر جهت انتخاب سقف در ساخت ویلا

ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با مزایا و کاربردهای سقف شینگل btm در ساخت ویلا
دی ۲۷, ۱۳۹۸
بازسازی ساختمان
آشنایی با نکات و فاکتورهای مهم جهت بازسازی ساختمان کلینیک پزشکی
بهمن ۴, ۱۳۹۸

آشنایی با فاکتورهای موثر جهت انتخاب سقف در ساخت ویلا

ساخت ویلا،طراحی ویلا

ساخت ویلا شامل تکمیل و طراحی های قسمت های مختلف بنا می باشد. یکی از مهم ترین قسمت های ویلا که باید با دقت و توجه خاصی ساخته و طراحی شود سقف ویلا است. در واقع سقف بنا در مقابل بارش سنگین برف و باران نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. از اینرو باید آن را با توجه به یکسری معیارهای اصولی و علمی طراحی نمود.

آشنایی با انوع سقف جهت طراحی و ساخت ویلا

بهتر است بدانید که سقف ویلا بر اساس شکل های رایج و عمومی معمولا به دو دسته شیب دار و صاف تقسیم می شود. سقف های شیب دار بیشتر برای ساخت ویلا و ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سقف با توجه به سلیقه و نیاز افراد در مدل های متنوعی ساخته و طراحی می شوند.

نوع دیگر سقف های طراحی شده سقف صاف می باشد که طراحی و ساخت آن ها  در مقایسه با سقف های شیبدار بسیار آسان تر و راحت تر است. ذکر این موضوع خارج از لطف نیست بدانید که  این نوع سقف بیشتر جهت ساخت بناهای تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد.

بهتر است

بدانید که سقف های شیبدار خود دارای انواع مختلف سقف شیروانی نامتقارن، سقف مسطح شیب دار، سقف چهار بر و سقف هرمی است.

سقف شیروانی نامتقارن یا نمکدانی به گونه ای طراحی شده است که یک طرف آن بلندتر از طرف دیگر می باشد. در واقع طراحی این مدل سقف جهت ساخت ویلا بسیار مدرن بوده و بیشتر برای خانه های مستقل مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین سقف مسطح شیب دار یا  گمبرل به گونه ای ساخته شده است که دارای دو پانل می باشد. همچنین زاویه شیب در قسمت بالا پهن بوده و در قسمت پایین زاویه سقف تندتر می شود.

سقف چهار بر یا منسرد در واقع سقف مسطح شیب داری است که دارای چهار پانل سقف می باشد. لازم به ذکر است که در این نوع سقف شیبدار جهت ساخت ویلا در پانل های پایین سقف دارای شیب بیشتری است و پانل های پایین تر دارای زاویه کمتری می باشند. این مدل سقف در اصل فرانسوی بوده که در کشورهای اروپایی  نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

نوع دیگر سقف های شیبدار سقف هرمی می باشد. این مدل سقف دارای ۴ پانل می باشد که بیشتر برای مکان هایی با سازه های کوچک تر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سقف شیب دار دارای مزیت ها و قابلیت های بسیاری می باشد به گونه ای که از نظر بهروری انرژی بسیار مطلوب است و از نظر ظاهری بسیار زیبا و چشم نواز می باشد. همچنین دیوارهای این مدل سقف شیبدار متقارن بوده و ساخت آن بسیار آسان و راحت است.

ساخت ویلا،طراحی ویلا

(نمونه ای از سقف شیب دار جهت ساخت ویلا)

آشنایی با عوامل موثر در انتخاب سقف در طراحی و ساخت ویلا

با توجه به اینکه سقف دارای نقش بسیار مهمی در ساخت ویلا می باشد، از اینرو بهتر است با عوامل موثر در انتخاب آن آشنا شوید.

یکی از عوامل موثر در انتخاب سقف ویلا ارتفاع و اندازه آن است. در واقع اندازه شیب سقف را ارتفاع آن مشخص می کند. امروزه بناها و ویلا هر کدام دارای سقف های با ارتفاع های مختلف هستند. در حالت کلی اندازه های نرمال  سقف جهت ساخت ویلا  در اندازه های متفاوت ۴/۱۲ و ۹/۱۲ می باشد. در صورتی که ابعاد سقف کمتر از۲/۱۲ باشد به آن سقف صاف گفته می شود.

همچنین

انتخاب ارتفاع سقف براساس شرایط آب و هوا و منطقه ای از دیگر عوامل موثر در انتخاب سقف به شمار می آید. برای مثال در مناطقی که احتمال بارش زیاد و سنگین برف وجود دارد بهتر است سقف های صاف انتخاب نشود چرا که برف در این حالت از سقف سرازیر نخواهد شد و همین امر باعث ایجاد مشکل و وزن زیاد بر روی سقف می شود. از طرفی نباید سقف هایی را با شیب و ارتفاع خیلی بلند ساخت زیرا این موضوع نیز مشکلات متعددی را به دنبال دارد.

به جرات می توان گفت تجربه یک معمار و مهندس در کنار دانش و تخصص در انتخاب ارتفاع سقف جهت ساخت ویلا نقش بسیار مهمی را دارد.

در کنار انتخاب ارتفاع مناسب مواد و مصالحی که جهت پوشش سقف ویلا مورد استفاده قرار می گیرد دارای تاثیر بسیار چشمگیری بر روی یک ساخت موفق و حرفه ای است. با توجه به اینکه از موارد مختلفی جهت ساخت سقف ویلا استفاده می شود می توان گفت که پوشش سقف شینگل دارای مزایا و برتری های زیادی نسبت به انواع دیگر است. ذکر این موضوع خارج از لطف نیست بدانید که برای سقف هایی که زاویه شیب آن ها حداقل ۳۵ درجه می باشد بهتر است از مصالح خاک رسی و سنگی استفاده شود. همچنین در صورتی که شیب سقف مورد نظر از مقدار ۳۵ درجه کم تر باشد باید از پوشش کاشی های سفالی استفاده کرد. همچنین اگر ارتفاع سقف ویلا زیاد باشد انتخاب پوشش سقف شیبدار شینگل بهترین گزینه جهت ساخت ویلا به شمار می آید.

ساخت ویلا،طراحی ویلا

(نمونه ای از سقف شیبدار جهت ساخت ویلا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.