آشنایی با تفاوت بین دو علم بهسازی و بازسازی ساختمان

ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با ویژگی های ویلا با طرح سوئیسی
مهر ۱۹, ۱۳۹۸
ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با ارزان ترین روش های ساخت ویلا
مهر ۲۶, ۱۳۹۸

آشنایی با تفاوت بین دو علم بهسازی و بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان همانطور که از نام آن پیدا است در واقع شامل فرآیندهایی می باشد که به منظور ایجاد یکسری تغییرات جزئی و یا کلی در یک بنا  و ساختمان صورت می پذیرد. در واقع به وسیله علم بازسازی ساختمان به راحتی می توان فضای داخلی محیط زندگی خود را تغییر داد و از آن لذت برد. این در حالی است که بهسازی ربطی به طراحی داخلی و طراحی نما ندارد اما امروزه بسیاری از افراد بین دو واژه بازسازی ساختمان و بهسازی تفاوتی قائل نیستند و هر دو را یک چیز می پندارند.

از اینرو بهتر است با هر کدام از این علم ها آشنا شوید تا در بهسازی و بازسازی ساختمان خود دچار مشکل نشوید. قبل از هر چیز باید بدانید که شناخت تفاوت های بین بهسازی و  بازسازی ساختمان  بهترین روش برای این است که کاربران بسته به نیاز خود اقدام به طراحی، بازسازی و بهسازی ساختمان نمایند. شاید این دو واژه در ظاهر بسیار شبیه به هم باشند اما در اصل از معنا و مفهوم خاصی برخوردار هستند.

آشنایی با مفهوم بهسازی برای شناخت تفاوت آن با بازسازی ساختمان

قبل از هر چیز باید بدانید که هدف از بهسازی یک بنا و ساختمان مورد نظر در واقع تقویت اعضای سازه ای آن  در برابر نیروی زلزله می باشد. به طوری که در بیشتر منابع منظور از بهسازی ساختمان پیشگیری از خراب شدن ساختمان  قبل از زلزله و تخریب است. از اینرو در مواقعی که یک ساختمان ساخته شده است و مدت زمانی از ساخت آن گذشته باید اقدام به بهسازی آن نمایید تا با این کار بتوانید علاوه برا اینکه امنیت کافی را به سازه دهید از خسارت جانی و مالی جلوگیری کنید.

بازسازی ساختمان

(نمونه ایی از بهسازی ساختمان در فرآین آشنایی با تفاوت بین بهسازی و بازسازی ساختمان)

به جرات می توان گفت علم بهسازی یکی از سخت ترین گرایش ها و بخش های عمرانی محسوب می شود و برای انجام به علم و تخصص بالایی نیاز دارد و کاری نیست که بدون تخصص و مهارت قابل انجام باشد. لازم به ذکر است که این علم به شرایط متنوع و زیادی وابسته است. یکی از اساسی ترین و اصلی ترین این شرایط ظرفیت و تقاضای سازه می باشد. بهتر است بدانید که عمل بهسازی ساختمان تحت شرایط خاص و به وسیله نرم افزارهای مخصوصی انجام می شود. در حالت کلی می توان گفت هدف از بهسازی ساختمان و بنای مورد نظر در واقع بهسازی هسته ی اصلی و اسکلت اصلی ساختمان می باشد تا بتوانند در شرایط خاص و در مقابل نیروهای زلزله از مقاومت کافی برخوردار باشد.

 روش انجام بهسازی ساختمان به این صورت است که ابتدا سازه ی ساخته شده را با بهسازی لرزه ای تقویت کرده که جهت انجام این کار نیاز به دسترسی مقاطع همچون ستون ها، تیرها، مهاربندها و دیوار برشی ها می باشد. بعد از بررسی های لازم یکی از این روش های ذکر شده  را انتخاب نموده و سازه را با دقت خاصی  تقویت می کنند.

خالی از لطف نیست بدانید که بهسازی ساختمان مزیت های بسیار زیادی را به دنبال دارد. برای مثال بهسازی یک نمایشگاه اتومبیل که تعداد زیادی ماشین ها با قیمت های بالا در آن قرار دارد نه تنها هزینه و خرج اضافی محسوب نمی شود بلکه از خسارت هایی که در موقع زلزله ممکن است پیش  بیاد به شدت جلوگیری می کند.

آشنایی با بازسازی ساختمان در فرآیند شناخت تفاوت بین این علم و بهسازی ساختمان

در اد امه شناخت تفاوت بین بهسازی و بازسازی ساختمان بهتر است بدانید که بازسازی ساختمان امروزه یکی از پولسازترین و بهترین  رشته ها به شمار می آید که به طور گسترده ایی کاربران از آن جهت ایجاد تغییرات  جزئی و یا کلی در محیط زندگی و کار خود استفاده می کنند.

همچنین بازسازی ساختمان هم جهت طراحی داخلی و هم در طراحی نما مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که هزینه طراحی نما به مراتب بیشتر از طراحی داخلی است. در واقع کاربران با استفاده از این علم سعی می کنند به جنبه هایی که در چشم هستند بیشتر توجه کنند تا بتوانند ظاهر بهتر و دلنشین تری را برای نمای خود خلق کنند. ساختمان هایی که بیش از ۱۰ سال از عمر آن ها می گذرد بعد از گذشت این مدت زمان هم کارکرد خود را از دست می دهند و هم از لحاظ زیبایی دچار مشکل می شوند از اینرو با استفاده از بازسازی ساختمان به راحتی می توان تمامی این عیوب را برطرف نمود.

بازسازی ساختمان

(نمونه ای از بازسازی ساختمان)

با توجه به مطالب ذکرشده می توان نتیجه گرفت که بازسازی ساختمان در واقع علمی جدا از بهسازی می باشد. برای بازسازی ساختمان باید از طریق متخصصان و معماران اقدام به طراحی داخلی و همچنین طراحی نما نمود. همچنین بهسازی علم تقویت کننده ساختمان در برابر زلزله می باشد که باید براساس دانش روز و توسط متخصصان و کارشناسان ماهر در این زمینه صورت پذیرد تا برای کاربران مشکلات جانی و مالی را به وجود نیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.