آشنایی با انواع و روش های رایج بازسازی بناهای تاریخی

بازسازی ساختمان
آشنایی با نحوه بازسازی هتل ها
فروردین ۸, ۱۳۹۹
ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با نکات مهم در طر احی ویلا نمای خارجی
فروردین ۱۵, ۱۳۹۹

آشنایی با انواع و روش های رایج بازسازی بناهای تاریخی

بازسازی ساختمان

بازسازی بناهای تاریخی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که به وسیله آن می توان بناهای تاریخی مهم و با ارزش را از نظر ساختاری و عملکردی احیا نمود. در واقع این نوع مرمت شاخه ای از هنر معماری می باشد که براساس مطالعه و شناخت از آثار باستانی و بافت های تاریخی و همچنین مهندسی و هنر معماری صورت می پذیرد.

آشنایی با روش های رایج بازسازی بناهای تاریخی

بهتر است بدانید که بازسازی بناهای تاریخی به روش های مختلفی صورت می گیرد. این روش ها عبارتند از:  اقدامات اولیه مرمتی، مرمت حفاظتی، پاکسازی سبکی، آناستیلوز یا بازسازی سبکی، مرمت تاریخی، مرمت تکمیلی، مرمت استحکامی، مرمت جامع. از اینرو به صورت مختصر با هر کدام از این روش ها آشنا خواهیم شد.

اقدامات اولیه مرمتی

این نوع اقدامات معمولا در سال های نخست بعد از ساخت بنا انجام می شود. بد نیست بدانید که این اقدامات اولیه بازسازی بناهای تاریخی شامل عوض کردن کاه گل هایی است که معمولا در جداره های خارجی، داخلی و بند کشی ها  وجود دارند،  همچنین این اقدامات اولیه مرمتی تعویض نمودن کاهگل روی پشت بام و بازسازی و مرمت آجرفرش ها را در بر می گیرد. لازم به ذکر است که این اقدامات بسیار ساده و راحت بود و در کمترین زمان ممکن مرمتگر قادر به انجام آن خواهد بود.

بازسازی ساختمان

(نمونه ای از بازسازی بناهای تاریخی)

مرمت حفاظتی

یکی دیگر از روش های رایج بازسازی بناهای تاریخی مرمت حفاظتی می باشد. بهتر است بدانید که در این روش هدف اصلی استحکام بخشی و تقویت کردن استخوان بندی بنا است. به جرات می توان گفت این نوع مرمت یکی از مهم ترین و اساسی ترین نوع مرمت بوده که هدف اصلی آن نگهداری و حفظ بنای مورد نظر می باشد. برای حفظ بنا لازم است مرمت حفاظتی را انجام دهید.

پاکسازی سبکی

لازم به ذکر است که این نوع روش بازسازی بیشتر در بناهای تاریخی مورد استفاده قرار می گیرد که چندین بار مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته اند. در واقع هدف اصلی از انجام پاکسازی سبکی جلب رضایت علاقه مندان اصالت و فراهم نمودن شرایطی ایده آل و مناسب به منظور برداشت های مستند است.

آناستیلوز یا بازسازی سبکی

مرمتگران با استفاده از این نوع روش بازسازی قادر هستند شکل اولیه  بنای تاریخی مورد نظر را به خوبی حفظ کنند. در واقع در این روش هدف بازسازی و ترکیب مجدد قسمت هایی از بنا است که دچار تخریب و خرابی شده اند. لازم به ذکر است که در این روش مرمتگر باید اطلاعات لازم و کافی در رابطه با عناصر و قسمت های تخریب را داشته باشد. در واقع مرمتگران با استفاده از این روش قادر هستند شکل و فرم اولیه بنا را به خوبی حفظ نماید زیرا هدف از از انجام این مرمت ترکیب و بازسازی قسمت های خراب شده بناهای تاریخی است. لازم به ذکر است بدون داشتن اطلاعات کافی در رابطه با قسمت ها و عناصر تخریب شده بنای تاریخی استفاده از روش آناستیلوز امکانپذیر نیست.

بازسازی و مرمت تاریخی

بهتر است بدانید که از این روش بازسازی زمانی استفاده می شود که حفظ موجودیت و تاریخ بنا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. همچنین در روش مرمت تاریخی بررسی زمینه های ملی، فرهنگی، سیاسی و نقش تاریخی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در این روش بازسازی حفاظت و تکمیل بنای تاریخی براساس تاریخ و زمان انجام می پذیرد.

مرمت تکمیلی

این نوع روش بازسازی یکی از حساس ترین و پیچیده ترین روش های تعمیر و بازسازی بنای تاریخی محسوب می شود. زیرا در این روش کارشناس و متخصص باید قسمت های از دست رفته بنای تاریخی را با دقت و توجه خاصی بازسازی نماید. در واقع این روش یکی از سخت ترین روش های مرمتی بوده که در صورت بی دقتی ممکن است اصالت بنای تاریخی مورد نظر خدشه دار شود.

بازسازی ساختمان
(بازسازی بنای تاریخی)

بازسازی و مرمت استحکامی

بهتر است بدانید که با استفاده از این نوع بازسازی به راحتی می توان بنای تاریخی را مستحکم و تقویت کرد. در واقع این روش نیازمند دقت و توجه خاصی می باشد تا بتوانید اقدامات دیگر بازسازی را بر روی بنا تاریخی مورد نظر انجام دهید. بد نیست بدانید که امروزه تقویت بنای تاریخی به شیوه ها و روش های مختلفی انجام می شود.

نکته قابل توجه این است که باید بنا را به گونه ای استحکام بخشید که در مقابل بارها و نیروهای داخلی و همچنین در  برابر نیروهای خارجی همچون زلزله، نیروی باد، برف و باران از مقاومت بالایی برخوردار شود. از آنجا که از عمر بناهای تاریخی معمولا سالیان زیادی می گذرد و به همین دلیل بنا ست و ضعیف می شود از اینرو برای انجام مرمت استحکامی ضروری است یکسری مداخله های موضعی در بنا صورت پذیرد.

مرمت جامع

از دیگر روش های بازسازی بناهای تاریخی مرمت جامع می باشد. در واقع در این روش یکسری اقدامات جهت حفاظت و برپایی بنا صورت می پذیرد. از ینرو جهت انجام این روش ممکن است از تمامی سبک ها استفاده شود. لازم است بدانید در این روش بازسازی احیا بنای تاریخی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.