آشنایی با انواع سقف ها از نظر مصالح در طراحی ویلا

ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با انواع متریال های نما جهت طراحی ویلا
فروردین ۳۰, ۱۳۹۹
بازسازی ساختمان
آشنایی با بهترین زمان جهت بازسازی ساختمان
اردیبهشت ۵, ۱۳۹۹

آشنایی با انواع سقف ها از نظر مصالح در طراحی ویلا

ساخت ویلا،طراحی ویلا

طراحی ویلا  یکی از اساسی ترین و مهم ترین بخش ها قبل از ساخت و اجرای ویلای مورد نظر است. در واقع این بخش شامل طراحی قسمت های مختلفی از بنا و ویلا  می شود که طراحی سقف یکی از اساسی ترین و مهم ترین اجزای آن محسوب می شود. انتخاب نوع طرح سقف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، چرا که از یک طرف بر زیبایی ظاهری و نمای ویلای مورد نظر می افزاید و از طرف دیگر بر روی قیمت نهایی ویلا دارای تاثیر بسیار چشمگیری می باشد. لازم به ذکر است که در طراحی ویلا  لازم است نوع سقف مورد نظر را با توجه به نوع اقلیم و شرایط آب و هوایی انتخاب نمود.

در حالت کلی امروزه معماران و کارشناسان سقف ها را براساس جنبه های مختلف و متنوعی تقسیم بندی می کنند. جنبه معماری یکی از این جنبه ها بوده که شکل و طراحی سقف را شامل می شود. همچنین شیب قرارگیری سطوح از دیگر جنبه های تقسیم بندی سقف ها می باشد که منظور از آن زاویه سطح سقف با سطح افق می باشد. مصالح سقف از دیگر انواع تقسیم بندی های سقف است که بیشتر به جنس مواد به کار رفته در ساخت سقف بستگی دارد. در این مقاله سعی داریم انواع سقف ها را  از دیدگاه جنس مصالح ساختمانی به کار رفته در آن ها مورد بررسی قرار دهیم.

 

(نمونه ای از سقساخت ویلا،طراحی ویلاف در طراحی ویلا)

آشنایی با انواع سقف ها جهت طراحی ویلا

بهتر است بدانید که سقف ها از نظر مواد و مصالح به کار رفته در آن ها دارای انواع مختلفی هستند. از اینرو با توجه به اینکه از چه مصالحی در ساخت آن ها استفاده شده تقسیم بندی شده اند. بنابراین به صورت مختصر با هر کدام از این انواع سقف ها به صورت مختصر آشنا خواهیم شد.

سقف توفال آسفالت

این نوع سقف یکی از معمول ترین و رایج ترین مصالح جهت ساخت سقف در طراحی ویلا و خانه های مسکونی با شیب زیاد می باشد. لازم به ذکر است که سقف توفال آسفالت از تنوع بالایی برخوردار بوده که متناسب با سلیقه و بنای باید آن را انتخاب نمایید.

سقف توفال چوبی

به جرات می توان گفت سقف توفال چوبی مادر سقف های توفال آسفالت محسوب می شود. بد نیست بدانید که این نوع سقف در طراحی ویلا به گونه ای نصب می شود که لایه های آن به طور کامل بر روی یکدیگر نصب می شوند. این ویژگی موجب می شود سقف ویلا دارای یک حالت عایق و نفوذ ناپذیر باشد. بنابراین سقف از طول عمر بالایی برخوردار بوده و در هر شرایط آب و هوایی قابل استفاده است. همچنین استفاده از این نوع سقف در طراحی ویلا به ساختمان و بنا یک حالت کلبه روستایی زیبایی را هدیه می دهد. نکته قابل توجه در استفاده از این نوع سقف ها این است که به رسیدگی و نگهداری بیشتری نیاز دارند.

سقف توفال سنگی

سقف توفال سنگی از دیگر انواع سقف ها در طراحی ویلا می باشد. بهتر است بدانید که جنس این نوع سقف ها از نوع سنگ های رسوبی است. این نوع سنگ دارای این  قابلیت هستند که به راحتی می توان آن ها را به رویه های نازکی تبدیل کرد که جهت نصب بر روی سقف بسیار مناسب و کاربردی می باشند.

سقف فلزی

سقف فلزی از دیگر انواع سقف ها در طراحی ویلا محسوب می شود. جنس این نوع سقف همانطور که از نام آن پیدا است از نوع فلز بوده که امروزه در انواع مختلف و متنوعی تولید و به بازار عرضه می شود. بهتر است بدانید که در ساخت سقف های فلزی مواد مختلفی همچون آلومینیوم، حلبی، مس، استیل و روی به کار برده می شود. استفاده از این مواد به نوعی باعث افزایش مقاومت و کارایی سقف ویلای مورد نظر خواهد شد.

سقف مصالح غشایی یا ممبرانی

بهتر است بدانید که طیف وسیعی از محصولات جهت طراحی ویلا در رده مصالح غشایی یا ممبرانی قرار می گیرند. همچنین شمار این نوع محصولات به دلیل پیشرفت فن آوری در صنایع پتروشیمی مدام در حال افزایش و گسترش می باشد. در طراحی ویلا از این نوع سقف بیشتر در ساخت سقف های مسطح مورد استفاده قرار می گیرد. بد نیست بدانید که امروزه سقف هایی از جنس لاستیک ساخته شده اند که خود این سقف ها دارای انواع مختلفی همچون  سقف غشایی انبساط پذیر، NBP، CPE، تک لایه، قیر اصلاح شده، CPA، TPO، EPDM و … می باشد.

ساخت ویلا،طراحی ویلا

(نمونه ای از سقف در طراحی ویلا)

سقف موزاییکی

از دیگر انواع سقف های به کار رفته در طراحی ویلا سقف های موزاییکی است که از قیمت بالاتری نسبت به دیگر مصالح برخوردار است. این نوع سقف ها از مصالح مختلفی همچون کامپوزیت های مصنوعی، سنگ، بتن و فلز ساخته شده اند. شاید بد نباشد بدانید که نوع رسی یا کاشی سفالی از رایج ترین و معمول ترین نوع مصالح به کار رفته در سقف موزاییکی می باشد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.