آشنایی با انواع روش های بازسازی ساختمان

ساخت ویلا،طراحی ویلا
آشنایی با سقف شینگل و مزایا و کاربردهای آن جهت ساخت ویلا
دی ۲۰, ۱۳۹۸
بازسازی ساختمان
آشنایی با بازسازی ساختمان ها با کاربری های مختلف
دی ۲۷, ۱۳۹۸

آشنایی با انواع روش های بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان بهترین روش جهت تعمیر و بازسازی بناهایی است که چند سال از عمر آن ها می گذرد. در واقع این روش از روزهای نخستی که انسان به دنبال سرپناه برای خود می گشت مورد توجه همه بوده و امروزه با پیشرفت تکنولوژی شکل جدید و خاصی را به خود گرفته است.  این روش به منظورهای مختلفی از سمت صاحبان آن انجام می شود. در برخی موارد ممکن است از عمر ساختمان سال های زیادی نگذشته باشد و صاحب بنا دوست داشته باشد یکسری تغییرات را در قسمت های مختلف آن همچون کاشی و سرامیک، آشپزخانه، کابینت، رنگ دیوار و … ایجاد نماید.

در بعضی

مواقع بازسازی ساختمان به دلیل فرسودگی و خرابی در قسمت های مختلف ساختمان صورت می پذیرد. این خرابی ها ممکن است در سیستم های گرمایشی و سرمایشی رخ دهد که این خرابی ها باید به موقع تشخیص داده شوند. لازم به ذکر است در صورتی که این خرابی ها به موقع بر طرف نشوند ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشند.  همچنین بازسازی ساختمان به دو صورت جزئی و کلی انجام می شود.

در بازسازی جزئی نقشه قبلی ساختمان حفظ شده و بیشتر به جزییاتی همچون پارکت و لمینیت، نقاشی ساختمان، کاغذ دیواری، تعویض و تعمیر کابینت آشپزخانه، اجرای سقف های جدید و کناف پرداخته می شود. از طرفی در بازسازی کلی با تغییر نقشه رو به رو خواهیم شد. برای مثال ممکن است قسمت های مختلف ساختمان همچون آشپزخانه و محل قرار گیری اتاق ها را تغییر دهیم. که این نوع بازسازی نیاز به زمان زیادی برای اجرا شدن نیاز دارد.

 بد نیست بدانید که بازسازی از کلمه مرمت می آید که در معنا هر دو ی این واژه دارای یک معنی یکسان هستند.  اما از دیدگاه برخی افراد و کارشناسان  واژه بازسازی برای بناهایی که از ارزش تاریخی برخوردار نیستند به کار برده می شود. همچنین واژه مرمت برای احیا بناهای تاریخی و هنری که در معرض تخریب  قرار گرفته اند به کار برده می شود. بهتر است بدانید که بازسازی ساختمان دارای دو نوع  آرکنولوژیک یا مرمت علمی و آرتیستیک یا مرمت هنری می باشد. از اینرو بهتر است به صورت مختصر  و اجمالی با هر کدام از این انواع آشنا شوید.

آشنایی با بازسازی ساختمان به روش آرتیستیک یا مرمت هنری

در مرمت آرتیستیک و یا هنری مرمتگر از قدرت انتخاب بیشتری برخوردار بوده به نوعی که اجازه خلق و ابداع را در قسمت های مختلف بنا را  دارد. بد نیست بدانید که تاریخچه این سبک به دوران رنسانس و معماری سبک رنسانسی بر می گردد. در این روش کارشناس به راحتی می تواند قسمت‌ های از بین رفته را با روحیات جدید خود ترمیم نماید. در این روش تجربه و سلیقه مرمتگر دارای نقش بسیار مهمی است.

بازسازی ساختمان

(نمونه ای از بازسازی ساختمان )

زیرا او با استفاده از تجربه و سلیقه خود اقدام به به مرمت و بازسازی ساختمان می کند. مرمتگر بخش های مختلف بنا را با دقت مورد بررسی قرار می دهد و بخش هایی را که به تکمیل و اضافه شدن مصالح نیاز دارند با ایده های جدید و خلاقانه خود تکمیل می کند. شاید ذکر این موضوع خارج از لطف نباشد که این روش اغلب برای ساختمان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که درصد حیات و ماندگاری برای آن ها بسیار پایین  و کم است. همچنین مرمتگر قسمت ها و بخش هایی که نیاز به تکمیل و اضافه شدن مصالح دارند با ایده های جدید خود تکمیل می نماید.

آشنایی با بازسازی ساختمان به روش آرکنولوژیک یا مرمت علمی

در این روش همه مراحل بازسازی ساختمان به صورت علمی صورت می پذیرد. یعنی قبل از اینکه یک بنا بازسازی و تعمیر شود  مرمتگر ابتدا به صورت علمی و تخصصی به بررسی بنای مورد نظر می پردازد. سپس قسمت های مختلف بنا را با دقت و توجه خاصی بررسی می کند.

بهتر است بدانید که در این نوع بازسازی ساختمان به بررسی موارد مختلفی جهت تعمیر بنا و ساختمان پرداخته می شود. مقاوم کردن و محکم کردن ساختمان یکی از مواردی است که به شدت مورد توجه کارشناسان و مهندسان قرار می گیرد. در واقع بسیاری از بناها بعد از گذشت چندین سال و در اثر عوامل محیطی همچون زلزله مقاومت خود را از دست می دهند. سوار کردن المان های جدا شده از ساختمان از دیگر مواردی که بازسازی ساختمان به روش آرکنولوژیک یا مرمت علمی مورد توجه افراد قرار می گیرد.

نوسازی سنگ های نمای ساختمان و سفت کاری بخش های ترک خورده از دیگر نکات رعایت شده در این روش بازسازی و تعمیر ساختمان است. چرا که نمای ساختمان از جمله قسمت هایی از بنا بوده که بعد از گذشت سال ها دچار ترک خوردگی و فرسودگی می شود، از اینرو برای بازسازی و تعمیر ساختمان کارشناسان اقدام به تعمیر این قسمت از ساختمان می کنند. حفاری برای پی ساختمان از دیگر نکات رعایت شده در این نوع بازسازی می باشد. لازم به ذکر است که این روش باید به صورت حرفه ای و علمی انجام شود و نیاز به تخصص لازم در این زمینه را دارد.

بازسازی ساختمان

(در حال بازسازی ساختمان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی،نما و محوطه سازی با دو تخصص در زمینه سقف و دیوار کاذب ، آکوستیک سازی و دیگری ساخت استخر و محوطه سعی در پیشی گرفتن از رقبا را داریم.